Loading...
 
platinum
gold
bronze
gradient-section row-start col-sm-12 center

Congratulations to our 2016 Winners

gradient-section row-mid col-sm-12 accordion center

The Family Law Awards 2016 were held on the 23 November, at the Bloomsbury Big Top, London. 

Read an account of the evening.

See all the 2016 photos, winner photos.


Clerking Team of the Year

Winner: One Crown Office Row Brighton

Shortlist: One Crown Office Row Brighton; 36 Family; 37 Park Square Chambers; St Philips Chambers


Cornwell Award for Outstanding Contribution to Family Law

Winner: (The Late) Bridget Lindley OBE, Family Rights Group

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner will be announced this evening.


Family Law Associate Solicitor of the Year

Winner: Helen Osborn, Kent County Council Legal Services

Shortlist: Laura Coyle, Freemans Solicitors; Helen Osborn, Kent County Council Legal Services; Anne-Marie Rainsford, Jefferies Solicitors; Helen-Marie Tobin, Powell Spencer & Partners Solicitors

Family Law Chambers of the Year 

London: 1 Garden Court Family Law Chambers

Shortlist: 1 Garden Court Family Law Chambers; 1 King’s Bench Walk; 4PB; 36 Family

Regional: St John’s Buildings, Manchester

Shortlist: 30 Park Place, Cardiff; Senate House Chambers, Northampton; St John’s Buildings, Manchester; St John’s Chambers, Bristol


Family Law Chartered Legal Executive or Paralegal of the Year

Winner: Pam Sanghera, The Family Firm

Shortlist: Donna Hart, The Family Law Co. by Hartnell Chanot; Jamie-Lee Morgan, Benest Corbett Renouf; Wendy Ramus, Dawson Cornwell; Pam Sanghera, The Family Firm


Family Law Commentator of the Year

Winner: Gwyn Evans, Tanfield Chambers

Shortlist: Gwyn Evans, Tanfield Chambers; Dr Claire Fenton-Glynn, Faculty of Law, University of Cambridge; Tony Roe, Tony Roe Solicitors; Mena Ruparel, Law CPD Solutions


Family Law Firm of the Year

London: Charles Russell Speechlys

Shortlist: Charles Russell Speechlys; Freemans Solicitors; Goodman Ray; Levison Meltzer Pigott

Midlands: Brethertons Solicitors

Shortlist: Brethertons Solicitors; Divorce & Family Law Practice; Higgs & Sons Solicitors; Sills & Betteridge Solicitors

North: David Gray Solicitors

Shortlist: David Gray Solicitors; Makin Dixon Solicitors; MSB Solicitors; Ridley & Hall Solicitors

South: The Family Law Co. by Hartnell Chanot

Shortlist: Biscoes Law; Family Law Partners; Paris Smith; The Family Law Co. by Hartnell Chanot

Wales: Hutton’s Solicitors

Shortlist: Grant Stephens Family Law; Howells Solicitors; Hutton’s Solicitors; Watkins & Gunn Solicitors


Family Law Junior Barrister of the Year

Winner: Chris Barnes, 4PB

Shortlist: Chris Barnes, 4PB; Siobhan Kelly, Coram Chambers; Louise McCabe, St Philips Chambers; Sharon Segal, 1 Garden Court Family Law Chambers


Family Law Partner of the Year

Winner: Barbara Corbett, Benest Corbett Renouf

Shortlist: Barbara Corbett, Benest Corbett Renouf; Nina Hansen, Freemans Solicitors; Rachel Osgood and Sarah Passemard, Paris Smith; Nigel Priestley, Ridley & Hall Solicitors


Family Law Pro Bono Lawyer of the Year

Winner: Emine Mehmet, Duncan Lewis Solicitors

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner will be announced this evening.


Family Law QC of the Year

Winners: Sally Harrison QC, St John’s Buildings

Shortlist: Deirdre Fottrell QC, 1 Garden Court Family Law Chambers; Sally Harrison QC, St John’s Buildings; Elizabeth Isaacs QC, St Ives Chambers; Roger McCarthy QC, Coram Chambers


Family Law Young Barrister of the Year

Winner: Alex Laing, Coram Chambers

Shortlist: Bianca Jackson, Coram Chambers; Alex Laing, Coram Chambers; Julia Townend, 4PB; Naomi Wiseman, Garden Court Chambers


Family Law Young Solicitor of the Year

Winner: Gemma Ellison, QualitySolicitors Jackson Canter

Shortlist: Rachel Benett, Fisher Meredith; Gemma Ellison, QualitySolicitors Jackson Canter; Sean Hilton, Russell-Cooke Solicitors; Ben Lawson, Geldards Law Firm


International Family Lawyer of the Year

Winner: Carolina Marín Pedreño, Dawson Cornwell

Shortlist: Ruth Cabeza, Field Court Chambers; Kathryn Cronin, Garden Court Chambers; Carolina Marín Pedreño, Dawson Cornwell; Timothy Scott QC, 29 Bedford Row


Local Authority Family Team of the Year

Winner: London Borough of Tower Hamlets Legal Services Social Care Team

Shortlist: London Borough of Tower Hamlets Legal Services Social Care Team; South London Legal Partnership; Suffolk County Council


Family Law Dispute Resolution Practitioner of the Year

Winner: Sarah Anticoni, Charles Russell Speechlys

Shortlist: Sarah Anticoni, Charles Russell Speechlys; Dianne Burke, Hartlaw; Kate Robinson, Hartlaw; Tracy Winstanley, Heaney Watson