Loading...
 
platinum
gold
bronze
gradient-section row-start col-sm-12 center

Congratulations to our 2017 Winners

gradient-section row-mid col-sm-12 accordion center

The Family Law Awards 2017 were held on the 28 November, at the Ballroom South Bank, London. To read an account of the evening, please click here.

See all the 2017 photos, winner photos.


Clerking Team of the Year

Winner: 36 Family

Shortlist: 30 Park Place Chambers; 36 Family; Coram Chambers; Harcourt Chambers


Cornwell Award for Outstanding Contribution to Family Law

Winner: (The Late) Sir Nicholas Wall

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner will be announced this evening.


Family Law Associate Solicitor of the Year

Winner: David James Lister, Irwin Mitchell

Shortlist: Sarra Gravestock, Biscoes Law; Gemma Kelsey, Brethertons; David James Lister, Irwin Mitchell; Colin Rogerson, Dawson Cornwell

Family Law Chambers of the Year 

London: 4 Paper Buildings

Shortlist: 4 Paper Buildings; 36 Family; Harcourt Chambers; QEB

Regional: Park Square Barristers, Leeds

Shortlist: 30 Park Place Chambers, Cardiff; No 5 Chambers, Birmingham; 1 Crown Office Row, Brighton; Park Square Barristers, Leeds

Family Law Chartered Legal Executive or Paralegal of the Year

Winner: Kerri Gregory, Field Overell LLP

Shortlist: Shelley De’Worringham, Mander Hadley; Kerri Gregory, Field Overell; Victoria Poole, , Susan Howarth & Company; Hollie Styles, Thursfields

Family Law Commentator of the Year

Winner: Andrew Newbury, Hall Brown Family Law

Shortlist: Maud Davis, TV Edwards; Joanne Edwards, Forsters; Andrew Newbury, Hall Brown Family Law; The Transparency Project


Family Law Firm of the Year

London: Forsters

Shortlist: Anthony Gold, Duncan Lewis Solicitors, Forsters, Mishcon de Reya

Midlands: Irwin Mitchell

Shortlist: FM Family Law, Irwin Mitchell, Thursfields, Woolley & Co Solicitors

North: MSB Solicitors

Shortlist: Hall Brown Family Law, MSB Solicitors, Paul Crowley & Co Solicitors, Switalskis Solicitors

South: Rayden Solicitors

Shortlist: Biscoes Law, KGW Family Law, Rayden Solicitors, Stephens Scown

Wales: Wendy Hopkins Family Law Practice

Shortlist: Gamlins Solicitors, Grant Stephens Family Law, Hugh James, Wendy Hopkins Family Law Practice


Family Law Junior Barrister of the Year

Winner: Katy Rensten, Coram Chambers

Shortlist: Katherine Dunseath, 3 Paper Buildings; Sarah Phipps, QEB; Katy Rensten, Coram Chambers; Jacqueline Renton, 4 Paper Buildings


Family Law Partner of the Year

Winner: Peter Watson-Lee, Williams Thompson Solicitors

Shortlist: Sandra Davis, Mishcon de Reya; Anne-Marie Hutchinson OBE, QC (Hon), Dawson Cornwell; Katherine Rayden, Rayden Solicitors; Peter Watson-Lee, Williams Thompson Solicitors


Family Law Pro Bono Lawyer of the Year

Winner: Alex Laing, Coram Chambers

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner was announced on the night.


Family Law QC of the Year

Winners: David Williams QC*, 4 Paper Buildings

Shortlist: Janet Bazley QC, 1 Garden Court Family Law Chambers; Ruth Henke QC, 30 Park Place Chambers; William Tyler QC, 36 Family; David Williams QC*, 4 Paper Buildings


Family Law Young Barrister of the Year

Winner: Indu Kumar, 4 Paper Buildings

Shortlist: Hannah Jones, 36 Family; Indu Kumar, 4 Paper Buildings; Sam Littlejohns, 1 Hare Court; Thomas Wilson, 1 Garden Court Family Law Chambers


Family Law Young Solicitor of the Year

Winner: Lucy Hoare, Hecht Montgomery Solicitors

Shortlist: Joanna Green, London Borough of Tower Hamlets; Lucy Hoare, Hecht Montgomery Solicitors; James Netto, Dawson Cornwell; Elizabeth Simos, Hanne & Co Solicitors


International Family Lawyer of the Year

Winner: Henry Setright QC, 4 Paper Buildings

Shortlist: Daniel Eames, Clarke Willmott; Dr Rob George, Harcourt Chambers, Byron James, Expatriate Law; Henry Setright QC, 4 Paper Buildings