Loading...
 
platinum
gold
bronze
gradient-section row-start col-sm-12 center

Congratulations to our 2019 Winners

gradient-section row-mid col-sm-12 accordion center

The Family Law Awards 2019 were held on the 27 November, at The Ballroom South Bank, London.

See all the winner photos.


Cornwell Award for Outstanding Contribution to Family Law

Nigel Shepherd, Mills & Reeve

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner was announced on the night.


Family Law Associate Solicitor of the Year

Winner: Rose-Marie Drury, Mills & Reeve

Shortlist: Adele Pledger (Withers); Amy Scollan (Hunters Law); Lauren Evans (Kingsley Napley); Marc Etherington (Turner Nicholson).


Family Law Chambers of the Year

London: Coram Chambers

Shortlist: 1 Hare Court; 1GC|Family Law; 36 Family; Pump Court Chambers

Regional: St John's Buildings, Manchester

Shortlist: 1 Crown Office Row, Brighton; 3PB Barristers; Park Square Barristers, Leeds; Senate House Chambers, Northampton


Family Law Chartered Legal Executive of the Year

Winner: Linsey McDonald (Switalskis Solicitors)

Shortlist: Pam Sanghera (Charles Strachan Solicitors); Philippa Morgan (Lyons Davidson); Vanessa Gilbanks (Gillbanks Family Law)


Family Law Clerking Team of the Year

Winner: St John’s Buildings

Shortlist: 3PB Barristers; 5 Pump Court; Pump Court Chambers


Family Law Commentator of the Year

Winner: Laura Naser (Penningtons Manches)

Shortlist: Emma Nash (The International Family Law Group); Matthew Richardson (Coram Chambers); The Transparency Project


Family Law Dispute Resolution Team of the Year

Winner: reunite International Child Abduction Centre

Shortlist: Consilia Legal; Family Law Partners; Mills & Reeve; Ward Hadaway


Family Law Firm of the Year

London: Farrer & Co

Shortlist: Alexiou Fisher Philipps; Hunters Law; Levison Meltzer Pigott; Winckworth Sherwood

Midlands & Wales: Shoosmiths

Shortlist: Flint Bishop; Lodders Solicitors; Shakespeare Martineau; Wendy Hopkins Family Law Practice

North: Hall Brown Family Law

Shortlist: David Gray Solicitors; JMW Solicitors; MSB Solicitors; Warrington Borough Council Legal Services Safeguarding Team

South: Stephens Scown

Shortlist: Boardman Hawkins & Osborne Brachers; Brethertons Solicitors; Lyons Davidson


Family Law Innovation of the Year

Winner: The Divorce Surgery

Shortlist: Bryan Cave Leighton Paisner; Brewin Dolphin; Family Law Partners; Settify/The International Family Law Group


Family Law Junior Barrister of the Year

Winner: Barbara Mills (4PB)

ShortlistAlexander Ruck Keene (39 Essex Chambers); Deepak Nagpal (1 King's Bench Walk); Laura Briggs (1GC|Family Law); Hamish Dunlop (3PB)


Family Law Partner of the Year

Winner: David Allison (Family Law in Partnership)

Shortlist: Charlotte Bradley (Kingsley Napley); Emma Carey (MSB Solicitors); Joanne Major (Major Family Law); Nina Hansen (Freemans Solicitors)


Family Law QC of the Year

Winners: Charles Geekie QC (1GC|Family Law)

Shortlist: Deirdre Fottrell QC (1GC|Family Law); Janet Bazley QC (1GC|Family Law); Karl Rowley QC (St John's Buildings); Will Tyler QC (36 Family)


Family Law Young Barrister of the Year

Winner: Julia Queen (Coram Chambers)

Shortlist: Anna Sutcliffe (1 King's Bench Walk); Annabel Barrons (1GC|Family Law); Luke Eaton (1GC|Family Law); Melissa Elsworth (1GC|Family Law)


Family Law Young Solicitor of the Year

Winner: Kara Swift (Family Law in Partnership)

Shortlist: Alexandra Hirst (Boodle Hatfield); Forum Shah (TV Edwards); Jane Wilson (Duncan Lewis Solicitors); Philippa Davies (Dawson Cornwell)


International Family Lawyer of the Year

Winner: Eleri Jones (1GC|Family Law)

Shortlist: Alison Green (Mackrell Turner Garrett); Byron James (Expatriate Law); Frank FF Arndt (Paradigm Family Law); Sofia Dionissiou Moussaoui (DWFM Beckman)