The Family Law Awards 2019 were held on the 27 November, at The Ballroom South Bank, London..
Cornwell Award for Outstanding Contribution to Family Law
Nigel Shepherd, Mills & Reeve
Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner was announced on the night.
Family Law Associate Solicitor of the Year
Winner: Rose-Marie Drury, Mills & Reeve
Shortlist: Adele Pledger (Withers); Amy Scollan (Hunters Law); Lauren Evans (Kingsley Napley);
Marc Etherington (Turner Nicholson).
Family Law Chambers of the Year
London: Coram Chambers
Shortlist: 1 Hare Court; 1GC|Family Law; 36 Family; Pump Court Chambers
Regional: St John's Buildings, Manchester
Shortlist: 1 Crown Office Row, Brighton; 3PB Barristers; Park Square Barristers, Leeds; Senate House Chambers, Northampton
Family Law Chartered Legal Executive of the Year
Winner: Linsey McDonald (Switalskis Solicitors)
Shortlist: Pam Sanghera (Charles Strachan Solicitors); Philippa Morgan (Lyons Davidson);
Vanessa Gilbanks (Gillbanks Family Law)
Family Law Clerking Team of the Year
Winner: St John’s Buildings
Shortlist: 3PB Barristers; 5 Pump Court; Pump Court Chambers
Family Law Commentator of the Year
Winner: Laura Naser (Penningtons Manches)
Shortlist: Emma Nash (The International Family Law Group); Matthew Richardson (Coram Chambers);
The Transparency Project
Family Law Dispute Resolution Team of the Year
Winner: reunite International Child Abduction Centre
Shortlist: Consilia Legal; Family Law Partners; Mills & Reeve; Ward Hadaway
Family Law Firm of the Year
London: Farrer & Co
Shortlist: Alexiou Fisher Philipps; Hunters Law; Levison Meltzer Pigott; Winckworth Sherwood
Midlands & Wales: Shoosmiths
Shortlist: Flint Bishop; Lodders Solicitors; Shakespeare Martineau; Wendy Hopkins Family Law Practice
North: Hall Brown Family Law
Shortlist: David Gray Solicitors; JMW Solicitors; MSB Solicitors; Warrington Borough Council Legal Services Safeguarding Team
South: Stephens Scown
Shortlist: Boardman Hawkins & Osborne Brachers; Brethertons Solicitors; Lyons Davidson
Family Law Innovation of the Year
Winner: The Divorce Surgery
Shortlist: Bryan Cave Leighton Paisner; Brewin Dolphin; Family Law Partners; Settify/The International Family Law Group
Family Law Junior Barrister of the Year
Winner: Barbara Mills (4PB)
ShortlistAlexander Ruck Keene (39 Essex Chambers); Deepak Nagpal (1 King's Bench Walk); Laura Briggs (1GC|Family Law); Hamish Dunlop (3PB)
Family Law Partner of the Year
Winner: David Allison (Family Law in Partnership)
Shortlist: Charlotte Bradley (Kingsley Napley); Emma Carey (MSB Solicitors);
Joanne Major (Major Family Law); Nina Hansen (Freemans Solicitors)
Family Law QC of the Year
Winners: Charles Geekie QC (1GC|Family Law)
Shortlist: Deirdre Fottrell QC (1GC|Family Law); Janet Bazley QC (1GC|Family Law);
Karl Rowley QC (St John's Buildings); Will Tyler QC (36 Family)
Family Law Young Barrister of the Year
Winner: Julia Queen (Coram Chambers)
Shortlist: Anna Sutcliffe (1 King's Bench Walk); Annabel Barrons (1GC|Family Law);
Luke Eaton (1GC|Family Law); Melissa Elsworth (1GC|Family Law)
Family Law Young Solicitor of the Year
Winner: Kara Swift (Family Law in Partnership)
Shortlist: Alexandra Hirst (Boodle Hatfield); Forum Shah (TV Edwards);
Jane Wilson (Duncan Lewis Solicitors); Philippa Davies (Dawson Cornwell)
International Family Lawyer of the Year
Winner: Eleri Jones (1GC|Family Law)
Shortlist: Alison Green (Mackrell Turner Garrett); Byron James (Expatriate Law);
Frank FF Arndt (Paradigm Family Law); Sofia Dionissiou Moussaoui (DWFM Beckman)