Loading...

 
platinum
etiCloud
bronze
Today's Family Lawyer
gradient-section row-start col-sm-12 center

Congratulations to our 2021 Winners

gradient-section row-mid col-sm-12 accordion center

The Family Law Awards 2021 were held on the 24 November at the Bloomsbury Big Top.


Cornwell Award for Outstanding Contribution to Family Law

Peter Jones, Jones Myers

Shortlist: There is no shortlist for this award. The winner was announced on the day of the awards ceremony.


Family Law Associate Solicitor of the Year

Winner: Nasima Ahmed, Barking & Dagenham Citizens Advice

Highly Commended: Amy Fox, Penningtons Manches Cooper

Shortlist: Charlotte Coyle, Goodman Derrick LLP; Marc Etherington, Rayden Solicitors; Harpreet Sanghera, BP Legal Solicitors; Antony Wilkinson, Southgate Solicitors


Family Law Case of the Year

Winner: 1GC Family Law, 4PB, Beck Fitzgerald, Bindmans, Clerksroom, Fourteen, Goodman Ray Solicitors, Meadows Ryan Solicitors, Mills & Reeve, MyCafcass, Penningtons Manches Cooper, Scott Moncrieff: Re H-N and Others [2021] EWCA Civ 448

Highly Commended: Dawson Cornwell, Harcourt Chambers, Queen Elizabeth Building, Bindmans: G v G [2021] UKSC 9

Shortlist: 4PB: H [2020] EWCA Civ 664 H; Harcourt Chambers, NGA Law: Re X (2020); Goldsmiths Chambers: MCP, C-603/20 PPU; Mills & Reeve: London NHS Trust v CD & Ors [2021] EWCOP 727


Family Law Chambers of the Year

London: 1GC Family Law

Highly Commended: Harcourt Chambers

Shortlist: 4PB; 42 Bedford Row; 9 Gough Chambers; Pump Court Chambers

Regional: Exchange Chambers

Highly Commended: Park Square Barristers

Shortlist: 3PB Barristers; KCH Garden Square Barristers; Spire Barristers; St John's Chambers


Family Law Chartered Legal Executive of the Year

Winner: Sarah McCarthy, Hill Dickinson

Shortlist: Melissa Arnold, Bindmans; Claire Holland, Holland Family Law; Claire Ward, Langleys


Family Law Clerking Team of the Year

Winner: Coram Chambers

Shortlist: 29 Bedford Row; 3PB Barristers; 5 Pump Court Chambers; Crown Chambers; Pump Court Chambers


Family Law Commentator of the Year

Winner: Yasmin Khan-Gunns, BLM

Shortlist: Rachel Cooper, Coram Chambers; Family Law in Lockdown, 36 Family, Anthony Gold and Expatriate Law; Professionally Embarrassing: a family law podcast, Malvika Jaganmohan (St Ives Chambers) and Madeleine Whelan (FOURTEEN); Alex Ruck Keene, 39 Essex Chambers; Louisa Whitney, LKW Mediation


Family Law Community Interaction Award

Winner: Rights of Women

Highly Commended: NGA Law

Shortlist: Berry Smith LLP; Charles Russell Speechlys LLP; The Group Hug Ltd; O'Sullivan family law


Family Law Dispute Resolution Team of the Year

Winner: Family Law Partners

Highly Commended: Anthony Gold Solicitors

Shortlist: Consilia Legal; Hunters Law LLP; Lightfoots Solicitors LLP


Family Law Firm of the Year

London: Forsters LLP

Highly Commended: Kingsley Napley LLP

Shortlist: Hughes Fowler Carruthers; Osbornes Law; Taylor Rose MW; Wilsons Solicitors LLP

Midlands & Wales: Anthony Collins Solicitors

Highly Commended: Ringrose Law

Shortlist: Howells Solicitors; Nelsons; Rotheras; Shakespeare Martineau

North: Jones Myers

Highly Commended: Consilia Legal

Shortlist: Makin Dixon Solicitors; McAlister Family Law; MSB Family Law; Susan Howarth & Company Solicitors

South: Family Law Partners

Highly Commended: Lyons Davidson

Shortlist: Coffin Mew LLP; Corbett Le Quesne; Ian Walker Family Law and Mediation Solicitors; SA Law LLP


Family Law Innovation of the Year

Winner: CourtNav FL401

Highly Commended: The Carvalho Consultancy

Shortlist: 3PB Reach; Living Apart Parenting Together, The Divorce Surgery; The Happy Co-Parent, Burgess Mee Family Law; Integrated Dispute Resolution


Family Law Junior Barrister of the Year

Winner: Andrew Powell, 4PB

Highly Commended: Dr Charlotte Proudman, Goldsmith Chambers

Shortlist: Chris Barnes, 4PB; Alev Giz, 1GC Family Law; Eleri Jones, 1GC Family Law; Richard Sear, 1 Hare Court


Family Law Partner of the Year

Winner: Henry Hood, Hunters Law LLP

Highly Commended: Graeme Fraser, OGR Stock Denton LLP

Shortlist: Barbara Corbett, Corbett Le Quesne; Grainne Fahy, BLM; Emine Mehmet, Duncan Lewis Solicitors; Krina Parmar, Duncan Lewis Solicitors


Family Law QC of the Year

Winner: Teertha Gupta QC, 4PB

Highly Commended: Edward Devereux QC, Harcourt Chambers

Shortlist: Christopher Hames QC, 4PB; Richard Harrison QC, 1 King's Bench Walk; Mark Twomey QC, Coram Chambers; June Venters QC, Venters Solicitors


Family Law Young Barrister of the Year

Winner: Srishti Suresh, Coram Chambers

Highly Commended: Paige Campbell, Harcourt Chambers

Shortlist: Tadhgh Barwell O'Connor, 1 King's Bench Walk; Liam Kelly, Deans Court Chambers; Roxane Reiser, 1 Hare Court; Emma Spruce, 4PB


Family Law Young Solicitor of the Year

Winner: Yasmin Khan-Gunns, BLM

Highly Commended: Bethan Carr, Penningtons Manches Cooper

Shortlist: Holly Covington, OGR Stock Denton LLP; Marianna Michaelides, Bindmans LLP; Emily Alice Reed, Duncan Lewis Solicitors; Henna Sajid, Duncan Lewis Solicitors


International Family Lawyer of the Year

Winner: Daniel Eames, Michelmores

Highly Commended: Helen Newman, Duncan Lewis Solicitors

Shortlist: Janet Broadley, Goodman Ray; Alison Green, Mackrell.Solicitors; Samara Iqbal, Aramas Family Law; Roxane Reiser, 1 Hare Court


Family Law Wellbeing Award

Winner: Consilia Legal

Highly Commended: Kingsley Napley LLP

Shortlist: The Carvalho Consultancy; The Family Law Company; Pump Court Chambers; Senate House Chambers